Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Będą oczepiny

Grupa młodzieżowa Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy" wzięła udział w warsztatach tanecznych, których celem było przyswojenie wielkopolskiego obrzędu ludowego jakim są oczepiny. Zajęcia, które odbyły się w Rudnie k. Wolsztyna w dn. 26-28 lipca, prowadził poznański etnograf i folklorysta Piotr Kulka.
Oczepiny należy zaliczyć do najbardziej charakterystycznych obrzędów weselnych regionu wielkopolskiego, podczas którego panna młoda stawała się mężatką. Kultywowane są one w formie tradycyjnej już tylko przez nieliczne zespoły folklorystyczne. Nazwa pochodzi od czepca - nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego nakrycia głowy. W towarzystwie okolicznościowych śpiewów i przyśpiewek oczepiny odbywały się o północy, kiedy to pannę młodą wprowadzano do bocznej izby, czepiarki zdejmowały jej z głowy panieńskie nakrycie głowy i nakładały czepiec a następnie zmieniała ona swój ubiór na strój mężatki. Pan młody w tym czasie również był czepiony - po tańcach z obecnymi na uroczystości mężczyznami zakładany miał na głowę kapelusz z gęsim piórem lub świecą.
Efekty warsztatów oraz kilkumiesięcznych zajęć "Swojaków" będzie można zobaczyć 26 października podczas koncertu podsumowującego projekt pn. "Na wielkopolską nutę - poznajemy obrzędy ludowe regionu", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

  

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2020 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Tuesday, March 31, 2020 , Login,