Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

I żyli długo i... w Moszczance

„I żyli długo i… w Moszczance” to tytuł koncertu inaugurującego obchody 100-lecia Moszczanki, który w sobotę 26 października odbył się w hali widowiskowo-sportowej w Raszkowie. Około 500 zgromadzonych widzów mogło zobaczyć różne aspekty życia mieszkańców wsi: życie rodzinne, prace gospodarskie i polowe oraz wspólne świętowanie, które zobrazowane zostały poprzez prawie 200 zdjęć z historii Moszczanki będących tłem do narracji historycznej przygotowanej przez Anetę Franc. Obrzędowość wiejską zaprezentowały: Dziecięca Kapela Dudziarska z Moszczanki (wspomnienie dudziarzy z ziemi raszkowskiej), grupa dziecięca Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy” (gry i zabawy regionu Wielkopolski), Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” (obrzęd dożynkowy), Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy („pierzowiny”) i Kapela z Kociny (melodie weselne). Jednym z głównych elementów programu był wykonany po raz pierwszy przez grupę młodzieżową Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy” obrzęd „oczepiny”, przygotowany w ramach projektu „Na wielkopolską nutę – poznajemy obrzędy ludowego regionu”, którego podsumowaniem był koncert.

Wśród przybyłych na koncert gości znaleźli się m.in. burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, wiceburmistrz Piotr Rokicki oraz przewodniczący Rady Gminy i Miasta Raszków Andrzej Matyba z licznym gronem radnych. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa we współpracy z Radą Sołecką Wsi Moszczanka, Kołem Gospodyń Wiejskich Moszczanka – Skrzebowa, Ochotniczą Strażą Pożarną Moszczanka – Skrzebowa oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raszkowie. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019 ze wsparciem firmy Weko Polska sp. z o. o. z Moszczanki.

Zdjęcia: Andrzej Jarmuszczak

 

 Zapraszamy do galerii zdjęć

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2020 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Tuesday, March 31, 2020 , Login,