Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Kulturalnie świętujemy Niepodległą

W niedzielę 18 listopada pięćdziesięcioro dzieci i młodzieży z naszej gminy wyjechało do Łodzi, by poznać ofertę instytucji kultury związaną z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw grupa udała się do Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które gromadzi wszelkiego rodzaju pamiątki z zakresu martyrologii, dziejów oręża polskiego oraz historii Łodzi w XIX i XX w. - tam odbyło się zwiedzanie ekspozycji oraz warsztaty poświęcone 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Drugim punktem wyjazdu była wizyta w Teatrze Wielkim i udział w spektaklu baletowym pt. „Ziemia obiecana”, opartym na motywach powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem. Spektakl poświęcony był zagadnieniom związanym z rozwojem cywilizacyjnym i społecznym polskich miast na przełomie XIX i XX w. Została w nim ukazana Łódź - miasto, gdzie obok siebie żyli przedstawiciele różnych kultur i narodów, gdzie jednocześnie trwała bezwzględna rywalizacja ludzi opanowanych żądzą zysku. Spektakl wpisał się w tematykę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ukazując problemy społeczne ostatnich dziesięcioleci pod zaborami a także zróżnicowaną strukturę społeczną tamtych czasów.

Wyjazd został zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie w ramach projektu „Kulturalnie świętujemy Niepodległą”, sfinansowanego ze środków Fundacji PZU.

Zapraszamy do galerii

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Monday, January 24, 2022 , Login,