Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Sprawozdanie za 2015 rok

W jubileuszowym roku 2015 kontynuowana była aktywna działalność Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa. Naszymi głównymi przedsięwzięciami były:
* „Aktywne ferie dla dzieci i młodzieży z naszych wsi” (zimowisko w Zawoi);
* „III Koncert przy ruinach” (koncert Zespołu gospel „Z potrzeby serc” z Warszawy);
* „Wiejska objazdowa akademia trzeciego wieku” (cykl pięciu wyjazdów z zakresu edukacji kulturalnej dla seniorów);
* „V Swojskie Spotkania z Folklorem” (przegląd folklorystyczny z udziałem zespołów z Wielkopolski oraz z Macedonii i z Ukrainy połączony z dożynkami wiejskimi);
* „Swojskie Spotkanie z Folklorem” (zajęcia Zespołu „Swojacy” z Zespołem „Polanie znad Dniepru” z Kijowa);
*  „Aktywne wakacje dla dzieci i młodzieży z naszych wsi” (kolonie w Kołobrzegu).

Stowarzyszenie pozyskało na realizację powyższych działań środki finansowe z Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznychi Powiatu Ostrowskiego.
Stowarzyszenie wspiera działalność Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy”, współprowadzonego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Raszkowie z pomocą finansową firmy Weko Polska Sp. z o.o. Zespół wystąpił w tym roku 25 razy - na terenie gminy i poza jej granicami (m.in. Dziekanowice, Kalisz, Pleszew czy Krotoszyn) a także na Łotwie. Przy Zespole funkcjonuje stała kapela ludowa oraz dziecięca kapela dudziarska.
W styczniu wsparliśmy finansowo organizację baliku karnawałowego dla dzieci. W marcu  zorganizowaliśmy wycieczkę do Afrykarium i na spektakl akrobatyczno-taneczny we Wrocławiu. W kwietniu młodzież z Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy” sprzątała śmieci zalegające w rowach w Moszczance i Skrzebowej.W maju odbył się III „Koncert przy ruinach” kaplicy loretańskiej w Skrzebowej, wcześniej sfinansowaliśmy kolejny etap konserwacji ruin. W sierpniu wraz z kaliskim Centrum Kultury i Sztuki oraz KGW i OSP Moszczanka-Skrzebowa zorganizowaliśmy „V Swojskie Spotkania z Folklorem” połączone z dożynkami wiejskimi, w których udział wzięło ponad 200 artystów i około 2000 widzów. We wrześniu zorganizowany został po raz drugi spektakl „Do Twej dążym kaplicy” przy ruinach kaplicy loretańskiej. W tym samym miesiącu przekazaliśmy na Ukrainę ok. 200 książek ofiarowanych przez mieszkańców naszych miejscowości, które wzbogaciły jedną z bibliotek polonijnych w regionie sumskim. W październiku zorganizowaliśmy wyjazd integracyjny do Karpacza dla członków KGW i OSP. Dnia 12 grudnia w Domu Kultury w Raszkowie zorganizowaliśmy spektakl operowo-baletowy „Bastien i Bastienne” W.A. Mozarta będący jednocześnie finałem XIII Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego. Spektakl był jednym z elementów uroczystości jubileuszowej z okazji 10-lecia naszego Stowarzyszenia, podczas której, oprócz wielu życzeń i podziękowań, nasza organizacja wyróżniona została Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.
Sekcją Stowarzyszenia jest Koło Historyczne Parafii Skrzebowa MEMENTO. Do jego głównych działań należało odnowienie nagrobkaks. Wincentego Mierzejewskiego na skrzebowskim cmentarzu oraz siódma jużkwesta w dniu Wszystkich Świętych, której celem jest odnowienie zabytkowego pomnika śp. Bolesława Świecha.
Systematycznie prowadzona jest strona internetowa, prezentująca informacje na temat działań odbywających się na terenie wsi; działa także strona internetowa Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy”: www.swojacy.osw.pl. Ukazały się cztery numery kwartalnika wiejsko-parafialnego „Bliżej siebie”. W skład Stowarzyszenia wchodzi 58 członków.

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Monday, January 24, 2022 , Login,