Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

"Swojacy" wrócili z Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania była celem kolejnej podróży artystycznej Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy". Pierwszym przystankiem na drodze do Newton Abbot był Londyn, który grupa odwiedziła 27 czerwca. Tancerze zobaczyli takie miejsca jak: Pałac Buckingham, remontowany Big Ben, katedrę westminsterską, twierdzę londyńską i słynny Tower Bridge a także Muzeum Historii Naturalnej. Kolejnego dnia dojechali do celu podróży jakim był Ilford Park Polish Home czyli dom polskich weteranów II wojny światowej w Newton Abbot. Po spotkaniu z mieszkańcami domu, które wiązało się z wieloma wspomnieniami i łzami, pojechali do Exeter by odwiedzić cmentarz polskich lotników służących w Dywizjonie 307 oraz jedną z najstarszych i największych angielskich katedr. W sobotę 29 czerwca zatańczyli kilka tańców dla mieszkańców Newton Abbot w centralnym punkcie miasta – pod wieżą zegarową. Odwiedzili też Greenway z letnią rezydencją Agaty Christie a także Riwierę Brytyjską, gdzie podziwiali malownicze krajobrazy a także kąpali się w wodach kanału La Manche.

Niedziela 30 czerwca była głównym dniem pobytu "Swojaków" w Wielkiej Brytanii. Tego dnia wystąpili podczas pikniku dla mieszkańców domu weteranów w Newton Abbot oraz ich krewnych. Tańce przeplatane były muzyką kapeli ludowej oraz dudziarskiej a także wspólnym śpiewem z seniorami. Było to dla wszystkich bardzo wzruszające przeżycie. Tego samego dnia odwiedzili jeszcze tysiącletnie opactwo benedyktynów w Buckfast Abbey. Ostatniego dnia pobytu wyjechali do hrabstwa Kornwalii, gdzie podziwiali wykuty w nadmorskich skałach Minack Theatre, kąpali się w wodach Oceanu Atlantyckiego a także dotarli do najdalej na zachód wysuniętego skrawka lądu - Lands End. W drodze powrotnej do Polski widzieli jeszcze słynny kamienny krąg Stonenhenge. Za zorganizowanie pobytu w Newton Abbot "Swojacy" dziękują Joannie Sztukowskiej a za wsparcie finansowe burmistrzowi Gminy i Miasta Raszków Jackowi Bartczakowi.


Zapraszamy do galerii zdjęć

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2020 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Tuesday, March 31, 2020 , Login,