Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Swojskie dożynki za nami

W niedzielę 18 sierpnia odbyło się w naszych miejscowościach Święto Plonów połączone z IX Swojskimi Spotkaniami z Folklorem. Uroczystości rozpoczęły się rano Mszą świętą w kościele w Skrzebowej, gdzie starostowie dożynek: sołtysi Władysława Smolińska i Tadeusz Marszał a także sołtys Bieganina Wiesława Lis wraz z mieszkańcami podziękowali Bogu za tegoroczne plony. Ks. prob. Rafał Kryś poświęcił tradycyjny wieniec dożynkowy oraz chleb, którym zostali poczęstowani uczestnicy nabożeństwa.
Po południu rozpoczęła się część artystyczna uroczystości, podczas której Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" wykonał obrzęd dożynkowy, po którym odśpiewane zostały przyśpiewki dla gości i gospodarzy oraz rozdano wiązanki z tegorocznych zbóż. Podczas uroczystości głos zabrał poseł Tomasz Ławniczak. Po części dożynkowej rozpoczęły się prezentacje w ramach IX Swojskich Spotkań z Folklorem oraz Estrady Folkloru Ziemi Kaliskiej. Gościem specjalnym był Zespół Tańca Ludowego „Decka z Kunovic” z Czech, udział wzięli także: Zespół Pieśni i Tańca "Ołobok", Zespół Pieśni "Brzezinianki", Kapela Ludowa "Brzeziny", Zespół Folklorystyczny "Kalina" z Blizanowa, Kapela z Blizanowa, Dziecięca Kapela Dudziarska z Moszczanki a także Zespół i Kapela z Kociny, które prowadziły potańcówkę. Miłośnicy rzemiosła ludowego mogli podziwiać wyroby ze słomy i bibuły oraz hafty prezentowane w ramach targów sztuki ludowej. Po raz pierwszy zorganizowany został zlot pojazdów zabytkowych, który zgromadził prawie 50 samochodów i motocykli. Można było także obejrzeć wystawę "Kobiety w Powstaniu Warszawskim" z zasobów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wiele atrakcji czekało na dzieci. W loterii fantowej wygrać można było sto pięćdziesiąt cennych nagród.
Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Jacka Bartczaka - burmistrza Gminy i Miasta Raszków. Organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa we współpracy z kaliskim Centrum Kultury i Sztuki, KGW i OSP z Moszczanki i Skrzebowej. Wsparcia finansowego bądź rzeczowego udzielili: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Ostrowski, Gmina i Miasto Raszków, "Weko" Polska Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Raszkowie, Przetwórstwo Mięsne "Franka", "Elzbych", Sklep Spożywczy Jarosław Wachowiak, "Kuźnia" Ostrów Wielkopolski, "Empower" z Ostrowa Wielkopolskiego, "Pera - Akcesoria Jeździeckie" oraz "Kuźnia Urody".

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2020 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Tuesday, March 31, 2020 , Login,