Linki
 

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" działa przy
wsparciu finansowym firmy
WEKO Polska Sp. z o.o.
z Moszczanki oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka
Kultury
w Raszkowie.

Z Raszkowa do... Raszkowa

W dn. 15-16 grudnia 2018 r. delegacja Rady Gminy i Miasta Raszków – wiceprzewodniczący Karol Marszał i radny Kajetan Błaszczyk – udała się do Naddniestrza (nieuznawane państwo na pograniczu Mołdawii i Ukrainy) by odwiedzić znajdujący się tam Raszków a także stolicę Tyraspol. O tamtejszym Raszkowie pisał H. Sienkiewicz w „Ogniem i mieczem” i do dzisiaj mieszka tam wiele osób polskiego pochodzenia oraz widać ślady polskości sprzed prawie 300 lat. Na trasie wyjazdu znalazły się m.in. dawny polski cmentarz oraz najstarszy na terenie Mołdawii kościół katolicki pw. św. Kajetana. Przedstawiciele władz spotkali się też z wójtem naddniestrzańskiego Raszkowa Olegiem Berszadskim, któremu przekazali materiały promocyjne naszej gminy.

W Tyraspolu delegacja uczestniczyła w otwarciu Centrum Kultury Polskiej "Jasna Góra", w którym wzięli udział także m.in. minister w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski oraz  ambasador RP w Kiszyniowie Bartłomiej Zdaniuk. Przedstawiciele naszej gminy przekazali na ręce prezes Towarzystwa „Jasna Góra” w Tyraspolu Natalii Syniawskiej obraz św. Jana Pawła II. Wydarzenie to było także finałem akcji pomocy dla rodaków z Naddniestrza, którą wspierali m.in. mieszkańcy naszej gminy – ok. 200 dzieci polonijnych zostało zaproszonych na lodowisko oraz obdarowanych słodkimi upominkami.

Zdjęcia Marta Rybicka.

Kontakt

karolmarszal@wp.pl

Copyright (c) 2022 Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, południowa wielkopolska , Monday, January 24, 2022 , Login,